Skip to main content
The Official Web Site of the State of South Carolina

William "Bill" Saunders 1994-2004

Saunders

Johns Island, S.C.

First District: Berkeley, Charleston, Dorchester, Georgetown & Horry

Term: 1994-2004

Born February 14, 1935.

Married to Henrietta J. Saunders.Children: William , Jr.; Sharon; Loretta; Kathleen; Byron; Gary; Alphea; Myra; Clinton; TamaraServed in the US Army from 1951 until he was honorably discharged as a staff sergeant in 1954.Graduated from:

Laing High School, 1956; Southern Business College, Business Management, 1974; and Southern Illinois Univ., Vocational Education, 1977-1978.

 

Member of the following professional/civic organizations:

SC Broadcasters Assoc., Pres. 1988; Nat'l Assoc. Of Broadcasters; Nat'l Assoc. Of Regulatory Utility Comm.; Nat'l Water Comm.; Trident Urban League, Board, Founding Member; Wesley United Methodist Church; Founder and Executive Director, Committee on Better Racial Assurance (COBRA; College of Chas., Business School, Bd. of Governors; Rotary International Breakfast Club; YMCA, Pres. 1991;Charleston Southern Univ., Bd. of Visitors; 17th inductee to the Broadcasters Hall of Fame; 1993 member of the Black Hall of Fame and attended the Administrative Law-Fair Hearing at Univ. of Nevada.

Recognitions:

Malcolm D. Haven Community Service Award; the Harvey Gantt Award; NAACP Outstanding Service Award; Arabian Temple #139 Public Service Award, Links, Inc. Outstanding Service in the Arts Award; Delta Sigma Theta Sorority Outstanding Service Award. Featured in national media including The Today Show, New Yorker magazine, Black Enterprises, National Geographic, Redbook, The Washington Post and New York Times.

  • Elected to Public Service Commission of South Carolina 1994.
  • Member, National Association of Regulatory Utility Commissioners (NARUC).
  • Member,  NARUC Committee on International Relations.
  • Member, Southeastern Association of Regulatory Utility Commissioners (SEARUC).
  • Reelected to Public Service Commission of South Carolina, term July 1, 1998-June 30, 2002.
  • Elected Public Service Commission Chairman, July 1, 2000-June 30, 2002.
  • Term ended March 2004.